Öztürk Boya ve Yapı Bryshop.com.tr Bry Boya

Meguiar's

Boya Markaları

Meguiar's

Meguiar's 100 yılı aşkın bir süredir dünyamızın otomobillerini, teknelerini, trenlerini ve uçaklarını parlatmanın sevincini yaşıyor. 100 Yılın Sonunda, Tutku Hala "Aile'nin" Kalbinde

Bundan bir asır önce kurucu Frank Meguiar Jr.'ın garajında basit bir mobilya cilası laboratuarı olarak başlayan bu iş, şu an Meguiar's ailesinin kılavuzluğunda dördüncü jenerasyonunu devam ettirmekte.  2001 yılında 100. yılını kutlayan Meguiar's Inc. neredeyse her tür yüzey için sofistike bakım ürünleri sunarak dünyanın ileri gelen yüzey bakım ürerticilerinden biri oldu.

"Birçok aile şirketi ikinci jenerasyona geçiş aşamasında başarısızlıkla sonuçlanıyor," diyor Meguiar's firmasının başkanı ve CEO'su Barry Meguiar. "Geçiş sağlansa bile, genelde aynı hız korunamıyor.  Bizim ailemizi farklı kılan, yaptığımız iş için duyduğumuz o doğuştan gelen tutkumuz...  Bu arkamızdaki itici güç bizi her geçen gün daha da ileriye götürüyor.  Biz şirketimizi bir işten ve para kazanmak için yaratılmış bir fırsattan çok daha farklı görüyoruz.  Doğrusunu isterseniz, şirketimizi böyle görüyor olsaydık, bugüne kadar çoktan satardık.  Genelde, başarılı aile şirketlerinin yaptıkları da bu oluyor."

Barry'nin büyükbabası Frank Meguiar Jr., 1901 yılında şişeye doldurduğu ilk mobilya cilasının, bundan 100 yıl sonra bu şekilde gelişeceğini, herhalde en çılgın rüyasında bile göremezdi.  Kendisi ilk başladığında, yumurta çırpıcısı ile tek seferde ancak bir şişe cila yapabiliyordu.  Zamanla, çocukları ile beraber bir gecede bir sonraki günün siparişlerini karşılayabilecek kadar cila hazırlayabilecek hale geldi.

Atsız ulaşım araçlarının ortaya çıkması ile Frank Meguiar dikkatini otomotive yöneltti.  Bu araçlar ahşap kaplama oldukları için bir mobilyaya uygulanan kaplama ile aynı kaplamaya sahiptiler.  Bu geçiş günümüzde Meguiar's markasının otomobil cilasındaki egemenliğinin sağlanmasına rahat bir geçiş oluşturmuştu.

Frank Meguiar Jr. daha ilk ürettiği mobilya cilasından itibaren, piyasada en iyisi olduğuna inanmadıkça, o ürünü satmamayı prensip edinmişti.  Bu prensibi kendilerine ilke edinen aile, günümüzde bu yaklaşımı sayesinde dünya çapında milyonlarca otomobil tutkunu kullanıcı yarattı.  Aile, müşterilerini "çılgın fanatikler" olarak tanımlamakta.

Frank Meguiar Jr. 1950 yılında vefat ettiğinde, aynı zamanda iş ortakları olan üç oğlu, şirketi bir sonraki seviyeye taşıdılar.  En büyük oğlu, Maurice, satış müdürüydü.  Daha sonra Malcolm, Barry'nin babası, babasının yarattığı formülleri daha da ileri taşıyarak, bugün firmanın hala pazarladığı birçok formülasyonu yarattı ki bunlara Amerika'nın en fazla satan 1 numaralı cilası Meguiar's Cleaner Wax da dahil.  Üç kardeşin en küçüğü olan Kenneth ise üretimin başındaydı.  Bu mükemmel ortaklığın ve kardeşlerin liderliğinde firma güç kazanarak ikinci jenerasyonda kuvvetli bir şekilde büyüdü.

Başlangıç yıllarında, Meguiar's Mirror Glaze cila ve boya koruyucuları, profesyonel kullanım için tasarlanıyordu ve daha çok otomobil üreticileri, kaporta boya atölyeleri, ve profesyonel detaylı temizlik yapanlar tarafından tercih ediliyordu.  Birçok özel boya ustası müşterilerinin araçlarını Meguiar's ürünleri ile cilalıyordu.  Bu sayede otomobil aktivitelerinde gösterime sunulan araçların birçoğu Meguiar's profesyonel serisi ile çalışılmış sonuçlar sergiliyordu.  60'lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan otomobil aktivitelerine katılan binlerce insan farketmeye başlamışlardı ki, araçlardaki göz alıcı parlaklığın asıl sebebi bu araçlarda kullanılan Meguiar's cilalarıydı.  Her geçen gün daha fazla kişi bayilere, daha fazla Meguiar's Mirror Glaze ürünleri bulundurmaları için baskı yapıyordu.  Otomobil tutkunlarının bu taleplerini karşılayabilmek için, aile 1973 yılında Meguiar's otomotiv amatör ürünler serisini pazara sunmak durumunda kaldı.  Günümüzde Meguiar's amatör ürün gamı bu pazarı fazlasıyla doyurabilecek zenginlikte.

Meguiar's otomobil kolleksiyoncuları arasında her zaman aktif bir rol oynadı.  "Bizler otomobil cilası işinde olan otomobil tutkunlarıyız.   Bizim için esas kazanç; bu iki tutkunun birleşimini, Meguiar's ürünleri ile yapılmış araçların yarışmalarda birincilik kazandığını gördüğümüz zaman oluşuyor" diyor Barry Meguiar.  Aslında bu çok alışılageldik bir durum.  Geçen yıl Pebble Beach Concours d'Elegance yarışmasının 50. yılında, ki bu yarışma dünyanın en ünlü antika araç güzellik yarışmasıdır, 25 dalın 21'inde birinci seçilen ve tüm yarışmanın birincisi olan araçların hepsi Meguiar's ürünleri ile yapılmıştı.

Meguiar's, başta Barry ve eşi Karen olmak üzere, her sene Amerika'da hot rodlardan muscle carlara; egzotik spor otomobillerden klasik araçlara kadar yaklaşık 150 otomobil aktivitesine sponsorluk ve personel desteği sağlıyor...  Bunlara ek olarak, aile, otomobil kulüpleri ile ortak çalışarak yılda 1.500'ün üzerinde aktivite organize etmekte.  Neredeyse her otomobil organizasyonunda veya her otomobil müzesinde; bir şekilde Meguiar's ürünlerinin ödül kazanmış araçlar üzerinde gururla kullanıldığını görebilirsiniz.

Meguiar'sın otomobil kolleksiyoncularına olan tutkusu aynı zamanda tüm ülkenin havasında da hissedilliyor.  Meguiar's On Air, uluslararası yayın yaparak televizyon, radyo ve internet dinleyicileri ile dünya çapında gerçekleştirilen belli başlı otomotiv aktivitelerinden canlı yayında bağlantı kuruyor.  Barry Meguiar tarafından sunulan Meguiar's On Air milyonlarca dinleyiciyi canlı olarak bu temel otomobil aktivitelerinden haberdar ediyor. Barry aynı zamanda sunuculuğunu yaptığı Car Crazy Radio ve Car Crazy Television sayesinde dinleyicilerine ve izleyicilerine otomotivin ikonlarına içeriden bir bakış imkanı sunuyor.

Meguiar ailesi otomobil koleksiyoncularının bu hobisini onurlandırmak amacı ile, Meguiar's Ödülü'nü yarattı.  Her yıl tutumları ile otomobil koleksiyonculuğu hobisine katkıda bulunan ve sadece bir kişiye verilmekte olan bu ödül; ünlü otomotiv artisiti Dennis Hoyt tarafından tasarlanmış ahşap bir heykel.  Geçmiş yıllara baktığımızda kazanan isimler arasında Petersen Publishing'in kurucusu Robert E. Petersen, Bruce Meyer, ve NBC'de yayınlanan Tonight Show'un sunucusu Jay Leno gibi isimler mevcut.

Meguiar's uluslararası alandaki çalışmalarını, Hong Kong merkez ve Toronto, Paris ve Sydney şubeleri aracılığı ile her geçen gün daha da genişletmekte.  Eğitim, performans ve kalite odaklı yaklaşımı ile Meguiar's, BMW ve Mercedes-Benz gibi üreticilerin saygısını kazanarak dünya çapında ortaklıklar oluşturdu.  Meguiar's boya kalitesi ve bakımı konularında dünyanın önde gelen birçok otomobil üreticisine üretim hattında ve bayi seviyesinde danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.  Bunlara ek olarak, Meguiar's, zaman zaman otomobil üreticilerine kendi markaları altında sunulmak üzere, otomobil bakımı ürünleri desteği de vermektedir.  Günümüz yüksek teknoloji ürünü vernik uygulamalarını "showroom" temizliğinde korumak, yepyeni bir eğitim gerektirmekte.  Meguiar's bu konuda da kendi teknik donanımları ve mobil eğitim merkezleri aracılığı ile derinliğine bir eğitim, teknik bilgilendirme ve eğitim videoları sunmakta.

Meguiar's teknisyenleri otomobil boya üreticileri, otomobil üreticileri, bayiler, kaporta ve boya atölyeleri ve profesyonel detaylı temizlik merkezleri ile yakın çalışarak ürünlerini teknolojinin son ürünü ve kullanıcı dostu olacak şekilde katkıda bulunmaktadır.  Bu faktör Meguiar's amatör ürünlerinin rekabetçi çizgisini sağlamaktadır.

Meguiar's şirket merkezi Irvine, California'da olmasına rağmen, üretim Nashville, Tennesse'de 20.000 m2 alana yayılmış üstün teknolojiye sahip üretim merkezinde gerçekleşmektedir.  Tüm üretim, Kenneth Meguiar'ın oğulları olan, yönetim kurulu üyesi Mike ve erkek kardeşi Frank Meguiar'ın, yani ikinci jenerasyonun oğullarının, dikkatli gözleri altında gerçekleşmektedir.

Aile şirketi şu anda evler, otomobiller, tekneler, trenler ve uçaklar dahil olmak üzere neredeyse tüm yüzeyler için 300'den fazla temizleyici, cila, wax ve koruyucu üretmektedir.  Tüm Meguiar's ürünleri Frank Meguiar, Jr.'ın geleneğini devam ettirerek türünün en iyisi olma sözünü taşımaktadır.

Tam bir Amerikan hikayesi; eski resimler adeta Norman Rockwell'in bir tablosu gibi ve Meguiar's ürünleri Amerika'da neredeyse tüm otomobil aktivitelerinde, müzelerinde, profesyonel detaylı temizlik birimlerinde ve otomobil bayilerinde kullanılmakta


Not: Markalar ile ilgili bilgiler markaların resmi web sitelerinden alıntı yapılmıştır.

  • Polisan Home Cosmetics
  • Hempel
  • Hemel
  • Ünlü Boya
  • Pulver
  • Baslac
  • Henkel
  • Meguiar's
  • Dyo