Öztürk Boya ve Yapı Bryshop.com.tr Bry Boya

Boya Sözlüğü

Sektörel

Asit dayanikliligi

Asit dayanikliligi

Boya ve vernik filmlerinin asitlerin asindirma özelliklerine karsi gösterdikleri direnç.

Antikorozif boyalar

Antikorozif boyalar

Beklenen dayanim ömrü içerisinde metalik korozyondan (genellikle demirin oksidasyonundan) korumak amaciyla gelistirilmis astar ve boyalardir.

Ani paslanma

Ani paslanma

Yüzey hazirlamanin hemen sonrasinda çelik yüzey üzerinde olusan ince hafif pas.

Alkidler

Alkidler

Her ne kadar,orta dereceli ekipmanlar ve marin enamellerde baglayici olarak kullanilsalar da,içeride ve disarida,ahsap boyalarinda bulunan reçinelerdir.

Alkali dayanikliligi

Alkali dayanikliligi

Deterjan, sabun, amonyak gibi bazik maddelere karsi boya filmlerinin sabunlasma ve asinma dirençleri.

Alevlenme noktasi

Alevlenme noktasi

Herhangi bir maddenin buharlarinin açik alev vasitasi ile alevlenebilecegi derece. Açik veya kapali kaplar ile degisik metotlarla ölçülür ve her ölçüm metodu dereceden sonra belirtilir

Akrilik Esasli Boya

Akrilik Esasli Boya

Akrilik Esasli Boya tarifleri asagida alternatifler halinde bilgilerinize sunulmustur: (1)Esas olarak aqua ortam içersinde polimerik maddenin sabit dispersiyonu. (2) Plastik veya reçinenin ,dogal veya sentetik su içersinde dispersiyonu, sentetik, emülsiyon polimerizasyonu ile yapilir. (Dikkat edilmesi gereken husus,polimerizasyondan sonra akrilik esasli boya su içerisinde dagilmis katidir, bu yüzden emülsiyon degildir. Boya endüstrisinde akrilik esasli boya ve emülsiyon benzer kullanilir.)

Akrilik Reçine

Akrilik Reçine

Renk ve parlaklik dayanimi,alkali ve oksidasyon dayanimi,sertlik, yapisma ve baglama saglamligi ve film ömrü gibi özellikleri süper olarak nitelendirilen ve kaplama formülleri arasinda seçkin bir yeri olan reçinelerdir. Genellikle, akrilik asit,metakrilik asit,akrilonitril ve bunlarin copolimerlerinin esterlerini içeren akrili asitlerin türevlerinin polimerizasyonu sonucu olusan reçinelerdir. Akrilat reçineler olarak da bilinirler.

Airless/Havasiz püskürtme

Airless/Havasiz püskürtme

Yas boyanin basinçlandirilarak, hava karisimi olmadan tabanca ile püskürtülmesi.

Akrilik

Akrilik

Yüksek performansli akrilik esasli boya veya su-bazli boyalarda kullanilan sentetik polimerdir. Boyanin baglayicisi gibi,akrilik reçineler, kaplamanin kimyasallara dayanmasina ve isik hasligi nedeniyle renginin kalici olmasina olanak saglar.

Aderans

Aderans

Kuru film tabakasının yüzey üzerinde kabarmadan,ince tabakalar halinde kalkmadan veya çatlamadan durma kabiliyetidir. Aderans,boyanın belki de tek en önemli özelliğidir. Islak tutunma,ıslak koşullara rağmen kuru boya filminin yüzeye tutunma kabiliyeti,genellikle dış cephe boyaları için önemlidir.

Sayfa  1
 Toplam 11 İçerik Bulunmaktadır
  • Polisan Home Cosmetics
  • Hempel
  • Hemel
  • Ünlü Boya
  • Pulver
  • Baslac
  • Henkel
  • Meguiar's
  • Dyo